רישום לקייטנות

רישום למעוף

רישום לצהרונים

עיריית מודיעין מכבים רעות

תוכנית "פסיעות" ליווי והדרכה למסגרות חינוך לגיל הרך

תוכנית "פסיעות"- תוכנית המציעה סל של שירותי הדרכה וייעוץ אשר מלווה את המסגרות החינוכיות הפרטיות בעיר הבוחרות להצטרף לתוכנית ועומדות בתנאי הסף המינימאליים בנושא השכלה, בטיחות, יחס בין מס' הילדים לצוות, מרחב פיזי ועוד. התכנית הינה תכנית עירונית המופעלת על ידי עמותת סחלבים.

ההחלטה על התוכנית העירונית, מקורה במצב היום בישראל בתחום הטיפול החינוכי בגיל הרך.

האחריות הממשלתית מתחלקת בין מספר משרדים: משרד החינוך-האגף לחינוך קדם יסודי האחראי על קבוצת גילאי שלוש שנים ומעלה, לבין משרד הכלכלה האחראי על אוכלוסיית הגיל של לידה עד גיל שלוש שנים.

הפיקוח על מסגרות טיפוליות חינוכיות מתבצע עפ"י הבסיס החוקי מחוק הפיקוח על המעונות שנת 1965. מאז נחקק החוק, הוא לא נאכף ביחס למסגרות החינוך הפרטיות בגלל חוסר תקנים, כ"א ותקציב. לפיכך, בעוד אדם הרוצה לפתוח קיוסק או דוכן מכירות זקוק לרישיון מאת הרשות המקומית, הרי שבפועל אדם הפותח "עסק" פרטי לטיפול בתינוקות וילדים בגיל הפגיע והרגיש ביותר, אינו זקוק לרישיון כזה ואין עליו פיקוח מכל סוג שהוא.

מצב זה הביא לכך שבמדינת ישראל ישנן מסגרות חינוכיות הפועלות ללא רישיון וללא פיקוח, וחלק מהמסגרות הפרטיות מופעלות על ידי מטפלות פרטיות לא מיומנות, וללא הכשרה מתאימה. בנוסף, ישנם מקרים בהם המבנה אינו מותאם כראוי לתינוקות ופעוטות ולמעשה מסכן את בריאותם וביטחונם. כך הטיפול לעיתים כלל לא עונה על הדרישות המינימאליות לטיפול בתינוקות ובילדים צעירים.;

חשוב לציין שאין בכוונת עמותת "סחלבים" למלא את תפקידו של משרד הכלכלה במתן פיקוח על המסגרות, אלא במתן שירותי הדרכה מגוונים לאותן מסגרות חינוכיות העומדות בקריטריונים.

מה מקבלים המצטרפים לתוכנית:

 • לכל מסגרת המצטרפת לתכנית מוענקת תעודת הכרה מטעם עיריית מודיעין מכבים רעות המאשרת את השתתפותה במסגרת.
 • הופעת שמות המסגרות החברות בתכנית פסיעות באופן קבוע באתרי האינטרנט של העירייה ושל עמותת סחלבים. הרשימה מתעדכנת באופן שוטף עם הצטרפותן של מסגרות חדשות. כמו כן- פרסום בעיתונות המקומית מספר פעמים בשנה ובאמצעי תקשורת נוספים.
 • השתתפות בתוכנית השתלמות שנתית מגוונת, הכוללת שמונה השתלמויות בנושאים שונים הכרוכים בהתנהלות המסגרת החינוכית.
 • הדרכה מותאמת אישית לכל מסגרת בתכנית, בהתאם לצרכי הגן. ההדרכה על בסיס קבוע (אחת לחודש, זמן ההדרכה נגזר מגודל המסגרת) וניתנת על ידי רכזת התוכנית, מומחית לגיל הרך.
 • התכנית מלווה על ידי פסיכולוגית מטעם השרות הפסיכולוגי אשר מגיעה לביקורים במסגרות לפי קריאה, ומשתתפת לעיתים בהדרכות קבוצתיות. בנוסף, מנהלת המסגרת יכולה
 • להתייעץ באמצעות רכזת ההדרכה עם גורמי מקצוע נוספים המומחים לגיל הרך.
 • השתתפות בתוכנית השתלמות שנתית מגוונת.
 • השתתפות באירועים קהילתיים המיועדים למסגרות התכנית (הפנינג שבועות, פגישות עם ראש העיר ואנשי מקצוע עירוניים).
 • השתתפות בתכנית פיג'מה- פרוייקט ארצי לעידוד קריאה במחיר מינימלי. התכנית קיימת בגני העירייה וגנים בתכנית  פסיעות שבהם ילדים בגילי טרום חובה מוזמנים אף הם להשתתף בתכנית פיג'מה.

מה נדרש על מנת להצטרף לתוכנית:

 • השכלה פורמלית לגיל הרך של מנהלת המסגרת ו/ או אשת צוות מובילה (ניתן ללמוד כיום במקביל להצטרפות לפסיעות בקורס מטפלות סוג 1 בעמותת סחלבים ולערוך את ההכשרה המעשית במסגרת הפרטית המשתתפת בתכנית פסיעות).
 • מחויבות ונכונות לקבל הדרכה והשתלמויות.
 • יחס הולם בין מספר הילדים לצוות, עפ"י גילאי הילדים.
 • המצאת אישור מיועץ בטיחות בדבר תקינות המסגרת.
 • אישור רפואי על כשירות הצוות לעבוד עם ילדים.
 • תנאים פיזיים הכרחיים-גודל חלל המסגרת ביחס למספר הילדים.
 • המצאת אישור לגבי ביטוח הילדים במסגרת.
 • המסגרת עובדת על פי דין בכל תהליך הרישוי.

עלויות:

עבור שירותי ההדרכה והייעוץ ישלמו המסגרות תשלום חודשי המותאם לגודל הקבוצה.

מסגרות עד חמישה ילדים - 150 ₪.
מסגרות עד עשרה ילדים - 200 ₪.
מסגרות עד 22 ילדים - 250 ₪.
מסגרות מעל 22 ילדים - 300 ₪.
מסגרות מעל 32 ילדים - 350 ₪.
מסגרות מעל 50 ילדים- 500 ₪.

התשלום מוכר לצרכי מס.
ההשתתפות בתוכנית אינה חובה והיא נתונה לבחירה החופשית של מנהלות המסגרות, אשר יעמדו בתנאי הסף של התוכנית.

החלטות חשובות

שתי החלטות חשובות הנוגעות לתכנית התקבלו בעיריית מודיעין ובמשרד הכלכלה:

 1. במהלך חודש ספטמבר 2010 עברה החלטה בוועדת התכנון והבינוי של עיריית מודיעין וכיום נדרשים להוצאת היתר לשימוש חורג מעל עשרה ילדים בלבד (בניגוד למצב הקודם, אז היה צורך בהוצאת היתר מעל לשמונה ילדים). מסגרות גדולות אשר פועלות ללא היתר ומעוניינות להצטרף לתכנית פסיעות יוכלו לעשות כן תוך התחייבות להוציא היתר בתוך חצי שנה מיום ההצטרפות לתכנית.
   
 2. משרד הכלכלה אשר אחראי על הקורסים להכשרת מטפלות אישר לעמותת סחלבים מתנ"ס מודיעין מכבים רעות, להכשיר מטפלות בקורס סוג 1 ולאפשר למטפלות לעשות הכשרה מעשית במסגרות בהן הן עובדות כיום, אף על פי שאינן בפיקוח המשרד, זאת בשל קיומה של תכנית "פסיעות" הכוללת ביקורי רכזת קבועים במסגרת.

צור קשר

איילה זליקוביץ, רכזת התכנית 08-9727156
המרכז לגיל הרך של עמותת סחלבים

הקמה וניהול תוכן: וובמאסטר | עיצוב: קוקיה עיצובים